Salı, Mart 11, 2008

Yeni milli gelir tartismalarından cikamadik bir turlu

Ya hep gozume biseyler takiliyor, yazmadan duramiyorum... Erdoğan yeni milli gelir hesaplamasıyla ilgili konusmus, "Milli gelirin hesaplanması ve hesaplama yönteminin oluşturulmasının son derece teknik bir konu olduğunu belirten Erdoğan, bu konuda yorum yapan ya da yapacak olan kişilerin, donanımlı olması, konuya vakıf olmasının son derece önemli olduğunu dile getirdi." Buraya kadar cok guzel, valla biz de bir iki sey yazdik ya hani sabah sabah basbakan tarafından ovulmekte ayrı bir guzel oluyor canım; devam edelim..."Erdoğan, “Bundan sonra, bu hesaplama milli gelire göre yapılmayacak. Gayri safi yurtiçi hasılaya göre yapılacak. Çünkü Avrupa’daki ölçümleme bu” dedi. haydaaa, bu cumleden birsey anlayan lutfen bana da anlatsın! Avrupa Yakasındaki Şahika olsaydı sanırım şöyle diyecekti, "ilginç, şaşırdım doğrusu" :)
Ayrıca, aynı yazıda Erdogan sosyal guvenlik tasarısı ile elestirilere cevap veriyor, asagidaki cumlesini ve benzetmesini begendigimi belirtmeliyim."Ulusal güvenliğe benzettiği sosyal güvenliğin “popülizme feda edilemeyecek bir konu” olduğunu vurgulayan Erdoğan"... sanırım bir kısım zevat ancak boyle bir benzetme yapilirsa, konunun ciddiyetini anlayabilecekler!

2 yorum:

Serhad dedi ki...

"Bundan sonra, bu hesaplama milli gelire göre yapılmayacak. Gayri safi yurtiçi hasılaya göre yapılacak. Çünkü Avrupa’daki ölçümleme bu”

bence burada demek istediği açık. Artık GSMH degil GSYMH kullanılacak. GSMH de hesaplanan Türk vatandaşlarının toplam milli geliriydi. Yani içeride yabancıların gelirleri katılmazdı sanırım. Ancak GSYMH de Turkiye'de bulunmak esas. Artık Almanyada yasayan bir Türk vatandaşının geliri bizi etkilemeyecek.

Benim anladigim budur :)

rdynk dedi ki...

evet ya, milli gelirden kasti GSMH. tum hesaplar GSYİH esasında yapilacakmis. acikcasi ben bunu bilmiyordum illaki bir GSMH da aciklanir diye dusunuyordum :)

 
Site Meter