Pazar, Mart 09, 2008

Hesap değişti, káğıt üstünde 2020’şer dolar ’zengin’leştik

Yeni milli gelir hesaplama yöntemini böyle tanıtıyor Hurriyet gazetesi! O kadar kotu bir "bilgi kirliligi" yaratıyor ki bu durum, dogru bilgiye ulasmak icin dikkatli bir bicimde yazıyı okumak gerekiyor! araya serpistirilmis yanlis veya kasıtlı yorumlara takılmamak gerekiyor. e bizde genel olarak once spor sayfasından baslamak ve bircok yazının sadece basliginda kalmak adeti olunca da haber amacına ulasiyor! ornegin ara basliklardan birisi "Arttığı iddia edilen gelir, konut ve imalat sektöründen" diye, ortada bir iddia yok ki, bir ölçüm var. ben diyorum ki onceden kullandığım gozluk seni oldugundan daha kısa boylu gosteriyordu, şimdi ise gozume daha uygun bir gozluk aldım ve senin eskiye oranla yaklaşık % 30 daha uzun oldugunu gordum. ha bu kesin olarak senin boyun mudur, yine boyle bir iddiamız yok ama eskisinden daha iyi bir olcum oldugu uzerinde uzlasiyoruz.

Ben niye mi bu kadar kızıyorum bu duruma? temel nedeni iktisadın işleyişi içerisinde beklentilerin onemli yer tutuyor olması. TUİK bu ulkede ekonomik verilerle ilgili ana kaynak durumunda olan kurulus, simdi siz gecmiste "enflasyon" verilerinde, sonrasında "nufus" verilerinde oldugu gibi, bilmeden veya kasti olarak (ikisi de birbirinden kotu) "uretim" verilerinde de kurumu ustu kapalı olarak kurumu "yalancı, sozune guvenilmez" konuma getirirsen, insanların "bilime" degil de "sarlatanlara" olan inancını daha da artırırsın. bu durumda politikalarının kredibilitesi duser, insanlardaki belirsizlik algısı daha da artar ve amacınıza ulasmanız daha da guclesir.

Bu da TUİK'in kendi haber bulteninden, "Ulusal Hesaplar Sistemi güncelleme çalışmaları ile ülkemizin makro ekonomik istatistiklerinin yöntem, kapsam, tutarlılık ve uluslararası karşılaştırılabilirliğinde önemli iyileşmeler sağlanmıştır. Yapılan güncellemenin gerekçesi ortaya çıkan yeni ihtiyaçlardan dolayı hesaplamalara ilişkin kapsam ve yöntem değişikliğine gidilmesidir. Yeni Gayri Safi Yurtiçi Hasıla tahminleri, kapsamlı ve bütünleşik hesap setlerinden oluşan Avrupa Hesaplar Sistemine (ESA95) göre derlenmektedir. Üretim yöntemi ile hesaplanan 1998 bazlı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla serisi 1987 bazlı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla serisine göre 2006 yılı için cari fiyatlarla %31.6 artış göstermiştir."

Ben su gozlugu Hurriyet'e de veriyim bari...

Hiç yorum yok:

 
Site Meter