Pazartesi, Mart 03, 2008

Enflasyon Canavarımız Kucuk Mu?

Hersey ne kadar da guzel gidiyordu ! kılıclarımızı cekmis enflasyon canavarını alt etmistik! 2002 yılı basinda % 73 olan enflasyonu 2004 mayısında tek haneli rakamlara indirmiştik. ustelik buyume oranlarımız da gayet iyiydi. sonunda canavarı kovmus, prenses olarak adlandırabilecegimiz buyume oranlarımızla gule oynaya yasamaya baslamistik :)

peki şimdi sorun ne, "canavar yokken neyi konusuyoruz"! iste bu tırnak icindeki cumleyi konusuyoruz aslında tam olarak. aşağıdaki grafik 2002 yılı basindan itibaren 12 aylık tufe

enflasyon oranlarını gosteriyor. iyi bir dezenflasyonist surecten sonra 2004 yılı sonrası enflasyon oranlarımız genelde % 7-10 aralığında dalgalanmış. ilginc bir sekilde merkez bankasının da son 2 yılda enflasyon hedefini tutturamamasına ragmen, ipe un serdigini gozlemliyoruz. sanırım merkez bankası yetkilileri sagdan soldan cok etkilenmis olacaklar ki, uyguladıkları politikanın enflasyon hedeflemesi oldugunu kulak arkası eder bir vaziyetteler. hukumeti demiyorum zaten, alinan onca oyun arkasında gerceklesen dusuk enflasyon ve bunun pozitif etkisinin de katkısıyla olusan yuksek buyume oranlarını pek dikkate almiyorlar sanırım. yani sanki genel kanı "biz ozel bir ulkeyiz, bize bu enflasyon oranı yeter" biciminde!

peki şimdi canavarımızı gosterelim oyleyse !

yandaki tablo, Turkiye gibi enflasyon hedeflemesi uygulayan
gelişmekte olan ulkelerin enflasyon hedeflemesi stratejisine gectikten sonraki ortalama enf. oranlarını gosteriyor. bastan belirtelim, gelişmis ulkeleri katmadık analize ki, canavarlar kendi kategorilerinde yarissinlar. (verileri, International Financial Statistics (February 2008) Monthly series'den aldım, macaristanın verisi ise macaristan merkez bankasından alındı) ve net sonuc!!! bizim canavarımızın boyu 9.7 m iken, turkiye haric 13 ulkenin canavarlarının ortalama boyu 5.3 metre !!
ayrıca tek tek canavarları degerlendirdigimizde ligde birinci oldugumuzu da belirtmeliyim.

Hiç yorum yok:

 
Site Meter