Pazartesi, Mart 03, 2008

Enflasyon Canavarı Geri Döndü !


Son yazının ustunden epey bir zaman gecti :) ama ne yaparsın hem baskalarının yorumlarını okumaktan sıkıldıgımdan, hem ekonomiturkun uzun suredir yavaslayan yazı temposundan hem de can sıkıntısından ve ogrenme ve tartisma ihtiyacindan tekrar yazmaya karar verdim.
Enflasyon canavarı geri donmus, ce etmis de diyebiliriz biz buna...
Şubat ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 9,10, ÜFE'de yüzde 8,15 olmus. İki aylık dönemde de TÜFE yüzde 2.11, ÜFE yüzde 3.0 olarak kaydedilmiş.

uzun suredir bir rehavet goze carpiyor enflasyona karsi, enflasyonu % 10'un altına dusurmus olmamız yeterliymis gibi geliyor kimi cevrelere ve hatta buyumenin onundeki bir engel olarak goruluyor hala. kare taslarla orulmus bir yolda yurumeye calistiginizi hayal edin. geri kalan herseyi ceteris paribus yapin, yani ruzgari, yagmuru, dışardan size birisinin gelip yumruk atma ihtimalini v.b. dikkate almayın. bu yolda yurumenin hic bir zorlugu yoktur degil mi?

peki şimdi aynı şartlarda enflasyonu dahil edelim olaya. mal ve hizmetlere butcenize gore verdiginiz bir deger var, siz (tuketici, yatırımcı, dış ticaret erbabı) mal ve hizmetlerin fiyat bilgilerini beyninize alıyorsunuz ve tum bu ihtiyaclarınız arasında bir nisbi ilişki kuruyorsunuz. bir diger deyisle mikrodaki MU1/F1=MU2=F2=....=MUn/Fn tuketici dengesini uyguluyorsunuz. peki şimdi cevrenizdeki mal ve hizmetlerin fiyatları degisirse ne oluyor! iste problematik safha burda başlıyor, yuksek ve değişken bir enflasyon kare taslarla orulmus yolunuzda tasların kendiliginden alcalması yukselmesi sonucunu doguruyor.

hadi bakalım şimdi bu yolda yuruyun!

Hiç yorum yok:

 
Site Meter