Çarşamba, Ekim 10, 2007

Enflasyon Bitti

Bugunki hurriyette ege cansen'in yazı başlığı dikkatimi cekti icerigi ise bu yazıyı yazmama neden oldu!once yazıdan bazı alıntılar...

Merkez Bankası yetkilileri, kendilerinden son derece emin bir havadaydı. ... İçleri çok rahattı ve ne yaptıklarını biliyorlardı. Nasıl bu kadar rahat olabiliyorlar diye anlamaya çalıştım. Benim içim sürekli pırpır ederken, onlara bu ruhsal dinginliği veren neydi? Gözlemime göre, şöyle bir düşünce ve eylem platformunda oturuyorlardı.

1.Merkez Bankası’nın görevi, fiyat istikrarını sağlamak yani enflasyonu indirmektir. Başka bir görevimiz veya sorumluluğumuz yoktur.
2. Enflasyonun inmesi için yapılması gereken tek şey, faizleri yüksek tutmaktır. Biz de bunu yapıyoruz. Bunun başka bir yolu yoktur.
3.Bağımsız bir merkez bankası olarak, kim ne derse desin, enflasyon ininceye kadar faizleri yüksek tutacağız.
5. Yüksek faiz yüzünden büyüme yavaşlayabilir. Fakirden zengine, kamudan özel sektöre ve yurtiçinden yurtdışına servet ve gelir transferleri oluşabilir. Bunlar, fiyat istikrarı isteyen bir toplumun ödemesi gereken bedellerdir diye düşünürüz. Bunlar bizi germez. Bizim görevimiz, enflasyonu indirmek için faizleri yüksek tutmaktır.
7. Eğer enflasyonu düşürmek için yüksek tuttuğumuz faizlerin yarattığı cari açık ve bütçe açığı gibi olumsuzluklar yüzünden ortaya enflasyonun inişini güçleştiren engeller çıkarsa, hükümete "mektup yazar" tedbir almasını isteriz.

şimdi benim yorumlarım:

1. eger enflasyon hedeflemesi rejimini uyguluyorsan, denilen sey tam da ege beyin dedigidir ve olması gereken de budur..
2. merkez bankası tek yol olarak tabiki faizleri gormuyor. adamlar devamlı demiyor mu maliye politikası bizim en buyuk yardımcımız, yapısal reformlara devam ve mikro reformlar diye...
3. enflasyonun inmesi bir sonuctur.. serbest piyasada merkez bankasının faizleri indirmesinin cok da bir esprisi yoktur. tamam oncudur yol gosterir falan filan ama esas olarak sermayesine ne kadar faiz isteyecegine sermaye sahibi karar verir! ne mi demek istedik mayıs-haziran dalgalanmasına bakın nasıl birden de sanırm % 2.25 gibi biseydi TCMB faizleri artırmak zorunda kaldı...niye artırdı ya..bu cari acigi artirmaz miydi! (para kacacak diye nasıl korkmustuk ama)
5. servet ve gelir transferinin babasını enflasyon yapar, faiz degil...
7. yuksek tutulan reel faiz demişken... bir hesap kitap işi yaptim asagida reel faizler...

( nasıl hesapladık işte soyle...
Ex-ante interest rate= (((1+nominal interest rate)/(1+expected inflation rate))-1)*100
Ex-post interest rate = (((1+last year’s nominal interest rate)/(1+realized inflation rate))-1)*100 data da burda...As expected inflation rates, we used Expected CPI Over The Next Twelve Months published bye CBRT and as nominal interest rate, we used Yearly Compounded Interest Rates Of Treasury Discounted Auctions published by Undersecretariat of Treasury. )
reel faizlerin yuksek olmasının nedeni tcmb nin onları yuksek tutması degil...bakın nasıl dusmus reel faizler % 5 lere kadar..
şimdi butce acigi sorunsa, bence mektubu hukumet yazmalı... cari acik sorunu ise oyle sadece yuksek faiz dusuk kur yuksek ithalatla aciklanacak bisey degil...


şimdi ülke yukarıdaki goruldugu gibi acik bicimde reel GSMH ile TUFE arasında negatif bir ilişkiyi bazılarının inadına uzun bir suredir sergiliyorken, ustelik Turkiye 30 yıldan fazla bir suredir bu enflasyon belasından yakasını yeni kurtarabilmişken, tcmb nin kredibilitesi bunun devamı icin bu kadar onemliyken ege bey gibi yazarlarımız neden bu kadar sert bir uslup kullanırlar! nasıl degiskenler arasında bu kadar rahat ilişki kurar ve ulkeyi kurtarırlar anlamak zor...

3 yorum:

alp dedi ki...

analizinde haklısın
ama ihracatçı şirketleri de anlamak lazım
kur devamlı düşüyor
mikro reformlardan eser yok
mikro'yu geçtim, makro istikrarda sorun yaşanıyor (artan bütçe açığı)
yani onlarda bağırmakta haklı
merkez bankası da uyguladığı politikada haklı (ve başarılı sayılabilir)

not: yazı fontunu bir basamak artırman mümkün mü?

yayın hayatında başarılar

rdynk dedi ki...

alp bey oncelikle uyariniz ve yorumunuz icin tesekkurler...

demek istedigim su, faizleri olayın kalbine oturtup bu yolla merkez bankasına atıp tutmak kolay..bir ekonomide yuksek faiz tabiki istenmez fakat bu ekonomideki bir cok sorunun bir birikimidir...ve merkez bankasının ben faizi dusurdum demesiyle olacak bir iş degildir...

ikincisi, evet dediginiz gibi butce acigi bir sorun...aslında mali disiplin tcmb icin enf. dusus surecinde onemli dayanaklarından biri oldu...bununla birlikte butcedeki duzelmenin bir kısmı ozellestirme geliri gibi gecici ogelere bagli yani yapısal bir denklik saglanmis degil..secim sureci de bu durumu iyice bozdu...iste bu noktada KKBG/GSMH oranının artması demek reel faizin de artması demek! bu anlamda TCMB den once yazarlar hukumete kızsalar daha iyi olacak gibi..

ucuncusu mikro reform dedigimiz sey sadece hukumetin yapacagi bisey degil! bunun icin basta sivil toplum kurulusları olmak uzere toplumun daha duyarlı olması gerek ama bunun icin de belli bir bilgi birikimi gerekiyor sanırım...yani devlet piyasaya cıkıp hanimis benim mikro reformlarım diyemez ne yazıkki..bununla birlikte STK'lar bu tarz ufak tefek seylerden ziyade TOBB baskanında gorugumuz uzere herkesi toplayıp gidisata el koymakla mesgul...

saygilarimla...

e-recep dedi ki...

Laf-ı güzaf.

Merkez Bankası faizi %6'ya çeksin de görelim bakalım neler oluyor.

Enflasyonmuş. Peh! Ülkede 5 yıldır fabrika açılmıyor yahu.

Merkez Bankası'nı can siparene savunuyorsunuz. Aranızda bir cemiyet bağı olmasın sakın?

 
Site Meter